Petr Kocman Biografie

Narozen 6.dubna 1976 v Brně

Od svých 9 let vystupoval na pódiích společně se svým otcem Zdeňkem Kocmanem nejprve v duu nebo jako hosté různých kapel. V roce 1989 vystoupili jako hosté kapely Greenhorns v západoněmeckém Elspe na „Karl May Festspiele“, kde účinkoval i slavný představitel Vinnetoua Pierre Brice.

Od svých 11 let několikrát vystupoval na koncertech společně s Michalem Tučným, který byl jeho přítelem, učitelem a „strýčkem“.

V roce 1992 zakládá se svým otcem vlastní skupinu „Daňový únik“, jejíž název vymyslel kamarád Honza Vyčítal s vědomím, že všichni členové kapely jsou živnostníci. Kapelu rozpouští v roce 1995 po přijetí nabídky od legendárních Greenhorns Honzy Vyčítala na post zpěváka, kytaristy a hráče na foukací harmoniku.

(Převzato z časopisu „Country Roads“ 2/2002 ) „Na českou profesionální scénu vtrhl jako velká voda! V roce 1995 se v pouhých 18 letech ocitnul na pódiu v sestavě slavných Greenhorns, se kterými vzápětí po velkém koncertě v pražské Lucerně k jejich 30. výročí absolvoval turné po Austrálii.“

V roce 1998 přijímá nabídku na účinkování v prvním country muzikálu v Čechách „Benzín a mejkap“ (originální verze „Pump Boys & Dinnets“, která měla na Broadwayi přes 2000 repríz), kde se bravurně zhostil Jacksona, jedné z hlavních rolí. Společně s ním nabídku na účinkování přijali mimo jiné také Věra Špinarová, Marcela Březinová, Tomáš Linka, Denisa Marková, Tomáš Trapl a další. Na pódiu se tedy objevil nejen jako zpěvák, ale také jako herec, tanečník a diváci ho mohli vidět i stepovat.

V roce 1999 mu vychází debutové album „Dej country štěstí“. Kmotry na křtu byli jeho přátelé Věra Špinarová, Yvonne Přenosilová, Pavel Bobek a Karel Vágner.

V dalších letech následovalo 5 turné po USA a 3 po Kanadě. 11.září 2001 se společně s Greenhorns a Honzou Vyčítalem, Věrou Martinovou, Mirkem Černým, Pepou Fouskem a Allanem Mikuškem při jejich koncertní návštěvě New Yorku stal nedobrovolným svědkem teroristického útoku na budovy Světového obchodního centra – „Twins“.

V roce 2002 zakládá svoji vlastní doprovodnou kapelu PK Band.

V roce 2004 opět přijímá nabídku na prkna, která znamenají svět a dvě sezóny účinkuje v městském divadle v Mostě v úspěšném představení hry „Šakalí léta“.

Téhož roku ho zve Věra Martinová jako speciálního hosta na své „Tour 2004“, které probíhá po celý rok po celé České republice.

Od roku 2004 vystupuje také jako stálý host kapely Fešáci.

V srpnu roku 2006 opouští sestavu Greenhorns, aby se tak mohl věnovat plně své vlastní sólové dráze.

V roce 2007 vyslyší nabídku Honzy Nedvěda na společný duet, který se objeví na jeho CD, ale i na CD Petra Kocmana „Crazy Man“, které vychází v roce 2008

Od roku 2008 pravidelně spolupracuje s Honzou a Františkem Nedvědy na koncertech a ve studiu

Na koncertech a ve studiu také spolupracuje např. s Karlem Černochem, Lucií Vondráčkovou, George Hamiltonem IV., kapelou Fešáci, Schovanky, Yvonne Přenosilovou, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Wabi Daňkem, Allanem Mikuškem, Zuzanou Michnovou a Marsyas a dalšími

V roce 2015 vychází výběrové album „Petr Kocman – Best Of 1995-2015“

Za svůj muzikantský život se osobně setkal a zahrál s mnoha hvězdami světové hudební scény, jako je např. Kris Kristofferson, Mark Chesnutt, Tracy Lawrence, Ricky Skaggs, George Hamilton IV. nebo dcera Johnny Cashe Rosanne Cash

V roce 2008 nazpíval s Lucií Vondráčkovou úspěšný duet „Já to nejsem“, který vítězil v rozhlasových a televizních hitparádách i v podobě videoklipu

V roce 2010 zakládá s kamarádem Jiřím Vondráčkem trio Vokobere

V roce 2013 se objevuje jako speciální host turné „Hit Tour“ Lucie Vondráčkové a Michala Davida ve velkých halách, po celé ČR

V roce 2015 složil společně s textařkou Hanou Sorrosovou písničku „Nostalgie dnů vánočních (Gambler Hell), která vznikla i v anglické verzi s názvem „Blue“ a nazpíval ji s rapperem Bone Dixonem z Los Angeles. Píseň se natáčela ve studiu v Los Angeles a San Diegu a téhož roku k ní natáčí v Las Vegas, San Diegu a Los Angeles i videoklip.

Je nejen zpěvák, ale i instrumentalista (akustické a elektrické kytary, foukací harmonika, mandolína, mandola, buzuky, basa), studiovým hráčem, producentem či autorem písní. Jeho muziku můžete naleznout např. v repertoáru Tomáše Linky, Greenhorns, Honzy Vyčítala a dalších, ale také v několika televizních dokumentech a filmech.

Připravuje a uvádí své rozhlasové pořady s názvem „Country je všechno, co se mi líbí“, ve kterých pouští muziku ze svého vlastního archivu, čítajícího několik tisíc CD. Posluchači se mohou těšit na písně současné, starší, aktuální novinky z amerických hitparád, ale i na country z celého světa, napříč všemi žánry, ovšem vždy spjatých s country hudbou. Pořad je vysílán pravidelně v premiéře každé pondělí od 20:00 do 21:00 na pražském Country rádiu. (www.countryradio.cz)

Od roku 2006 je prezidentem internetového rádia Click & Country, které se jako jediné v Čechách zabývá opravdovou country hudbou, kterou vysílá 24 denně / 7 dní v týdnu. Tam má i několik svých pořadů a rubrik. (www.clickandcountry.cz)

Diváci a posluchači mohou jeho hudbu znát nejen z rozhlasu, ale také z televizního vysílání a mnoha videoklipů.

Jeho jméno se dosud objevilo na více než 150 hudebních nosičích.

Michal Tučný na sklonku života prohlásil, že jeho nástupce se jmenuje Petr Kocman.